Depremde Kullanılan Uygulamalar

Depremde kullanılan uygulamalar; doğal afetlerde daha hızlı iletişim için uygulamalara olan ihtiyaçlarımız yakın tarihte yaşadığımız İzmir depremiyle bir kez daha ortaya çıktı.  Doğal afetler sonrası fark ettik ki GSM hatlarıyla iletişim kurmak yoğunluk nedeniyle bir anda zorlaşmakta…

Bu aşamada neler yapılması gerektiği konusunda uzmanları dinledik ve kısa bir bilgilendirme yazısı derledik.

Depremde kullanılan uygulamalar hakkında öncelikle şunu belirtmek gerekir ki şartlar hangi uygulamaların kullanılması gerektiğini belirler. Yani aktif bir internet bağlantısının olup olmadığı, eğer internet bağlantısı var ise hangi uygulamaları, yok ise hangi uygulamaları kullanmak gerektiğini kısa kısa anlatalım…

Depremi önceden bilen uygulama bildiğimiz kadarıyla henüz geliştirilmedi. Ama sismik hareketleri inceleyerek olası artçılar hakkında fikir veren uygulamalar mevcut. Ama tavsiyemiz bu tarz programları uzmanlık alanınız değilse kullanmamanız. 

Neden diye soracak olursanız, bu durum sizde olumsuz beklentilere hatta paranoyaya yol açarak yaşantınızı olumsuz yönde etkileyebilir!

Ama illaki indirecekseniz deprem takip programı AFAD deprem uygulaması tavsiye ederiz. 

Asıl konumuza dönecek olursak olası bir afet anında yapılması gereken ilk şey mesela depremde konum bildirmeliyiz. Bunu aktif kullandığımız bir çok uygulama üzerinden yapabiliriz.

Bu aşamada üzerine basarak dikkat çekmek istediğimiz bir diğer konu ise önceliğimiz internet bağlantımız var ise kesinlikte web tabanlı uygulamalar olmalı. Eğer yok ise SMS’i alternatif olarak değerlendirmeliyiz. Gelelim mobil uygulamalara;

Depremde Kullanılan Uygulamalar
Depremde Kullanılan Uygulamalar

Depremde Kullanılan Uygulamalar

Bridgefy

Bu programın listede yer almasının nedeni Bridgefy, internet tabanlı bir uygulama değildir. Bluetooth bağlantısı üzerinden çalışan Bridgefy, 100 metre uzaklıktaki aynı uygulamayı kullanan bir kişiler ile iletişim kurmayı amaçlar. Kullanıcı sayısı çoğaldıkça, her cihaz bir baz istasyonu görevi görmekte ve bu menzil daha da genişlemektedir. Ancak uygulamanın çalışmasi için Bluetooth özelliğinin açık olması şarttır. İndirmek isterseniz uygulama iOS için App Store’de, Android için Google Play Store’de yer almakta.

AKUT Güvendeyim

AKUT Güvendeyim uygulaması ise deprem gibi doğal afet durumlarında, daha önceden belirlemiş olduğunuz kişilere bilgilerinizi ve konumunuzu SMS yolu ile göndermektedir. Böylece tek bir buton aracılığı ile güvende olduğunuzu bildirmiş olursunuz. İndirmek isterseniz uygulama iOS için App Store’de, Android için Google Play Store’de yer almakta.

Voxer

Voxer bir Walkie-Talkie yani basit bas konuş – telsiz uygulamasıdır. Telefonunuzu bir bakıma telsize çevirerek, iletişim kurmanıza olanak tanır. Fakat Voxer için internet bağlantısına ihtiyaç olduğunu belirtelim. İndirmek isterseniz uygulama iOS için App Store’de, Android için Google Play Store’de yer almakta.

Zello

Zello da, tıpkı Voxer gibi bir Walkie-Talkie uygulamasıdır. Basit telsiz mantığı ile çalışmaktadır. Deprem sonrası web üzerinden iletişim kurmak için kullanılabilir.

Bu uygulamaların elbette alternatifi mevcut. Uygulama katalogları bir çok benzeri uygulamayı sunmakta. Bu uygulamalar çevrimiçi iletişim için ihtiyaç. Birde çevrimdışı uygulamalar var ki bu uygulamalar deprem anında hayat kurtaran uygulamalar olarak nitelendirilebilir.

Whistle

Deprem gibi doğal afet anında enkaz altında kalmış insanlara yardımcı olmak için düşünülmüş bu uygulama, seslerini duyuramayan insanların seslerini duyurabilmesi için aşırı yüksek ses çıkarak konum bildirmelerine yardımcı olmaktadır. Telefon, en yüksek seviyede tiz bir ses yayarak arama-kurtarma ekiplerinin, enkaz altındakilerin yer tespitinde destek olmaktadır. ‘Whistle’ uygulaması indirmek isterseniz uygulama iOS için App Store’de, Android için Google Play Store’de yer almakta.

Sonuç olarak yaşadığımız bölge itibariyle olasılığın yüksek olduğu bir coğrafyada hayatımızı idame etmekteyiz. Her zaman hazırlıklı olmalı ve tedbiri elden bırakmamalıyız. Ne zaman hangimizin başımıza geleceğinin garantisi olmadığı gibi, doğal afetleri basit ideolojik veya dini kavramlara bağlayarak fikir yürütmekte oldukça gereksiz ve saçmadır.

Paragrafın başında da belirttiğim gibi biz deprem bölgesinde bir ülkeyiz. Bu gerçekle yaşarken yapabileceğim en önemli şey önlem almaktır. Yapıları daha sağlam yapmalı, ucuz hesaplar peşinde koşmamalıyız. Ucuz hesaplar peşinde koşarsak daha ucuza mal ettiğimiz yapılar değil, canlar olur.

Depremde kullanılan uygulamalar hakkında kısa bilgiler sunduk. İnşallah bir yerlerde birilerine faydamız olur. Hepimize çok geçmiş olsun…

+ +