Podcast Nedir? Ne İşe Yarar? Ücretli mi?

Podcast Nedir? Ne İşe Yarar? Ücretli mi? en iyi podcast uygulamaları hangileri? Bu günde bu sorular için aç sesi …

Yeni blog formatımız daha çok bilgilendirme ve öneri üzerine olacağından standart konu girişlerimiz buna benzer nitelikte olacak.

Podcast Nedir?

İlk sorumuz ile başlayalım yazımıza. Aslında ilk çıkış şekline şöyle bir göz attım da canlı yayınları daha sonra dinlemek üzere kaydetmek için tasarlanmış ses kayıtları olarak tanımlanmış. İpod ile özdeşleşmesinden geliyormuş pod. Cast’i de canlı yayından almış birleştirmişler.

Dünya genelinde oldukça popüler olan bu uygulama Ülkemizde ise son yıllarda popülerleşme evresinde.

Podcast Ne İşe Yarar?

Ne işe yarar bu ses kayıtları yada sesli kayıtlar. Sorunun cevabı önceki cümlede saklı. Daha sonra dinlemek veya dinletmek üzere kaydedilmiş program kayıtları, bir konu üzerine söyleşiler veya sırf muhabbet olsun diye üretilmiş içerikler. Önce bloglar üzerinden yayınlanıyordu fikirler, yazarak çizerek. Sonra videolar yaygınlaştı. Ardından görsele gerek yok ben bunu direk anlatırım diyenlerin sesi oldu podcastler.

Yaptığınız kaydı Apple, Google, Spotify gibi platformlarda yayımlayarak daha çok insanın sizi dinlemesini sağlayabilirsiniz. Üzerin konuşmak istediğiniz herhangi bir konuda podcast üretebilirsiniz.

Bu işin atası bana kalırsa radyolar. Sevdiğimiz dj’lerin yaptığı yayınların tekrarlarını nasıl dinliyoruz sonra. Podcastlerde bunun gibi biraz. Bir konu üzerine yazmak yerine onu anlatmak. İlerde bende deneyebilirim belki 🙂

Podcast Ücretli mi?

Ücretli mi konusuna gelecek olursak. Yayınlamak ücretsiz. Ama eğer bu işi biraz profesyonel yapmak istiyorsanız biraz paraya kıyıp temiz ve kaliteli kayıtlar için uygun donanımları almalısınız. Pop filtresi, mikrofon, kulaklık gibi donanımlara sahipseniz hiç bir masrafa girmeden podcast yayınlarına başlayabilirsiniz.

En İyi Podcast Uygulamaları Neler?

Bu soruya da kısaca cevap verelim. Bu iş Apple Podcast ile başladı diyebiliriz. Rakibi tabii ki Google Podcast. Bilinen ve sık kullanılan bir diğeri Spotify. Soundcloud’u a es geçmeyelim.

Podcast Nedir?

Sonuç Olarak Podcast Nedir? Ne Değildir?

Sonuç olarak konu üzerine biraz konuşalım. Bloglar, Vloglar ardında podloglar veya ploglar mı geliyor dersiniz?

Yani şöyle ki sadece podcast yayınlarının olduğu bir web sitesini takip eder misiniz? Yada bir podcast serisini takip eder misiniz?

Bu hususlarda benim fikrim şu. Popüler kültür ürünü olarak düşündüğüm podcastlerin videolara alternatif olmayacağı aşikar. Ama herhangi bir işle uğraşırken, yolculuk yaparken yada uzanıp dinlenirken dinlenebileceğini düşünüyorum.

Akıcı bir dile güzel bir ses tonu eklenir, konu da biraz merak konusu uyandırırsa takip edilebilir. Son dönemin diğer bir popüler ürünü olan airpodslar bu iş için biçilmiş kaftan. Takıp kulaklığı merak ettiğiniz her konuda yayın dinleyebilirsiniz.

Benim gibi düşünenler için bazı sevdiğim ve beğendiğim yayınları blogumda zaman içinde paylaşmayı düşünüyorum. Podcast nedir üzerine bir kategori oluşturup, izin verilen ölçüde yayınlamayı düşünüyorum.

Bir Örnek;

+ +
    1. Elif ESAT 10 Ağustos 2021
    2. Camali 17 Ağustos 2021

    Bir YORUM bırak?