Onedio Tarzı Site Açmak

Onedio tarzı site açmak için neler gerekli? Onedio gibi site nasıl açılır? Onedio sitesi ne kadar kazanıyor gibi sorular için değil de bu gün onedio gibi internet sitesi açma hayali üzerine heder olmuş hayatlar için aç sesi …

Bu yazıya onedio gibi internet sitesi nasıl açılır sorusunun cevabını aramak için geldiyseniz hemen başka sayfaya zıplayınız 🙂 Pratikte cevabı oldukça basit olan bu soruya yine de teknik olarak cevap vereyim.

Bir domain, yani alan adı, sitemize isim alıyoruz. Birde hosting firmasından bir sunucu kiralıyoruz. Birde script yani arayüz benzeri oldukça fazla olan tema satın alıyoruz. Onedio tarzı sitemiz hazır.

Hazır mı sizce? Gelelim yazımızın asıl konusuna. Var bir hayalimiz serisinin ilk konusu olan bu husus ilk bakışta ortalama bir yazılımcının rahatlıkla bunda ne var, bunu bende yaparım, diyebileceği nitelikte. Ama işin aslı asla göründüğü gibi değil!

Bir şeyi ilk yapan olmak çoğu zaman avantajdır. Öncelikle bu avantajdan faydalanan onedio’nun ilk nasıl parlaladığını hatırlar mısınız?

Onedio nasıl parladı?

Bir zamanlar sosyal medya sitesi Facebook üzerinden farklı testler yapıp paylaşmak oldukça meşhurdu. Ne kadar güzelsin? Kime benziyorsun? Hangi bilmem ne karakterisin?

Buradan yürüyen site test ve anketleriyle önce sosyal medyada sonra arkadaşlar arasında muhabbet konusu oldu. Derken taklitleri çıktı. Taklitler aslını yaşatır derler ya. Aldı yürüdü. Başarılarının devamını diliyoruz.

Gelelim Hayalimize, Neydi Hayalimiz?

Onedio tarzı site açmak! Biz bunun üzerine konuşalım. Genel olarak şöyle bir anlayış hakimdir toplumda. O yaptıysa bende yaparım. Sosyal etki insanları benzeşmeye sürükler. Ama orijinal olan her zaman değerlidir.

Bir konuda bir örnek sunarken şunun gibi dediğiniz şu olamıyorsanız başarılı olabilirsiniz ama lider sayılmazsınız. Alternatifleri de var diyebilirsiniz elbette. Bu aşamada aslını yaşatan taklitlere alternatif dediğimizi hatırlatalım.

Burada aslında hayalimizin ne olduğuna bir bakmamız lazım. Onedio bizim olsa neden isterdik? Çok para kazanıyor olmalı, zengin olmak için? Popülaritesi yüksek, bir ortamda söylesem müthiş havam olur?

Onedio tarzı site açmak mı gerçekten hayalimiz?

Öncelikle bunu bir sorgulamalıyız. Var olan bir şeyi taklit ederek ne kadar başarılı olabiliriz? Diyelim ki niyetimize aldık ve kararlıyız. Rakibimiz ile çıkacağımız bu yarışta ne kadar güçlüyüz. Diğer bir husus ise konumuzun ilk paragrafında belirttiğim biz hayalperestlerin psikolojik yeterliliği.

Çoğu zaman çevremde başarısızlıklarından yorulmuş insanlar görmekteyim. Negatif söylemlerle yüklü zihinleriyle umutsuzluklarını çevreye empoze etmek için elinden geleni yapan insanlar. Niye başarısız olduklarını asla sorgulamayan, herşeye bahanesi olan insanlar.

Burada amacımız bu insanları yermek değil kesinlikle. Bazı soruların cevabını verirken bahane üretmek yerine altında yatan gerçek nedeni sorgulatmak.

Herşey bir hayalle başlıyor. Ama çoğu zaman başkasının hayalleri üzerinden başlıyoruz inşaya. Süreç çetrefilleştikçe elimiz ayağımıza dolanıyor. B planımız olmadan, o yaptıysa bende yaparım diyoruz. Fakat işte tam burada sorgulamamız gereken benimiz acaba gerçekten bu hayali mi kuruyor.

Çoğu zaman bu sorunun cevabı hayır oluyor. Çünkü biz taklit etmenin yeni birşey üretmekten çok daha kolay olduğu bilincindeyiz. Bu bilinci oluşturan da çoğu zaman içinde bulunduğumuz çevremiz. Bir çok orijinal fikrin, marjinal olduğu konusunda ikna etme çabasında olan toplum normları ve sosyal etki bizi böyle olmaya itiyor aslında. Ben olmadan biz olmaya çalışıyoruz.

Yani diyeceğim o ki konu burada oldukça derine gidiyor. Kısaca toparlayalım. Hayallerimizde dahil benimizi her zaman sorgulamalıyız.

Bir işe başlamadan o iş için gerçekten hazır olup olmadığımızı, bu işin gerçekten bizim hayalimiz mi olduğunu sorgulamalı. Sorgulamalı ki sonu hüsran olsa bile bizim için sorun olmasın.

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Onedio.com‘un konumuzla bir alakası yoktu. Konumuza konuk oyuncu oldu. Onlara da teşekkürü borç bilirim.

Esen kalın.

+ +
    1. Tiktok 10 Mart 2021
    2. Semih 24 Mart 2021
    3. webonli 19 Haziran 2021
    4. MAKBULE 21 Ağustos 2021

    Bir YORUM bırak?