iOS 14 Widget Ekleme Geldi – Hangi Uygulamalarda Kullanılıyor?

iOS 14 widget ekleme özelliği geldi fakat hangi uygulamalar da kullanılıyor?

Her geçen gün gelişen teknoloji zaman içerisinde faydalı bulduğu alanlarda birbirinden etkileniyor, faydalanıyor. Android’in de sevilen özelliği ios 14 güncellemesiyle iphone telefonlara da geldi sonunda. Sonuçta Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktu…

Öncelikle widgetlerin nasıl kullanılacağı konusunda bilgi almak için veya İphone’a widget nasıl eklenir sorusunun cevabı için geldiyseniz kısaca özet geçelim.

Bilindiği üzere ios işletim sisteminde uygulamaların yerinin değiştirmek için isteğiniz uygulamanın üzerine basılı tuttuğunuzda yüzen simgeler çıkmaydı ve bu simgeleri yine basılı tutarak ekranlar arasında kaydırarak yer değiştirebiliyordunuz. İşte tam bu ekranda yüzen simgeler aktifken sağ üst köşede bir (+) simgesi belirdiğini göreceksiniz. Bu simgeye tıklayarak widgetlar ekranını açabilir ve istediğiniz widgetı ana ekrana ekleyebilirsiniz.

Gelelim asıl konumuz olan hangi uygulama widgetlarını kullanabileceğimize. Bir yerde bu yazıyı yazma sebebimde bu yüzdendi aslında.

iOS 14 Widget Ekleme Var, Uygulamaların Widgetı Yok?

İos kendine özgün bir kaç güzel widget üretmiş. Ben en kullanışı olarak siri önerilerini buldum. Ama diğer uygulamaların widgetlarına gelince işte bir tıkanıklık söz konusu. Android’de hemen her uygulamanın widgetı var iken ios’ta bu oldukça sınırlı.

Bu alanda yeni olduğu için belki de ama mademki bu widget özelliği ios’a geldi, uygulama üreticilerinin de bu işe bir el atması ve kendi widgetlarını üretmesi lazım ki kullanalım.

Yakın zamanda bir çok uygulamadan widget güncellemesini umarak yazıma burada son veriyorum.

Konuyla ilgili sormak istediğiniz sorular için yorumlara beklerim. Teknoloji blogu değiliz ama arada estikçe bu alanda da bazı karalamalar yapıyoruz. Bu yazımızda da ios’un kendi widgetları dışında diğer uygulamaların widgetlarının eksikliğinden yakındık. Hayalimiz Android gibi ekranı donatmaktı ama şimdilik olmadı. Umarız yakın zamanda bir de teşekkür yazısı yazarız.

+ +
    1. memetali 12 Kasım 2020
    2. Serife Yayla 13 Mart 2021

    Bir YORUM bırak?