En iyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi TOP 10

En iyi bilim kurgu filmleri listesi bu kategorideki en iyi 10 film ile derlenmiştir. Bilim kurgu filmleri bilindiği üzere yakın veya uzak gelecek ile ilgili olayların bugün olma ihtimali oldukça güç olan  bilim ve teknoloji unsurlarını da kullanarak senaryolaştırılmasıdır. Adı üzerinde bilim sayesinde kurgulanmış senaryolardır.

Gelelim filmlerimize;

En iyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi

10. Matrix

Matrix, Wachowski Kardeşlerin yazıp-yönettiği, 1999 yılında gösterime giren, Filmde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldızların yer aldığı filmdir.

Matrix ABD’de 171,479,930 $, uluslararası piyasada 288,900,000 $ hasılat ile toplam kazancı 460,379,930 $’a ulaşmıştır.

İzledim tavsiye ederim.

9. Inception

Başlangıç olarak dilimize çevirilen, Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen bilimkurgu türündeki ABD yapımı film, 8 Temmuz 2010 tarihinde İngiltere de galası yapılmıştır.

Filmin yayınlanmasından kısa bir zaman sonra son 25 yılın en iyi filmleri listesine girmeyi başarmıştır.

İzledim, tavsiye ederim.

8. ET

E.T., 1982 yapımı bir bilimkurgu filmidir. Yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenmiş filmin senaryosu Melissa Mathison tarafından kaleme alınmıştır. Filmin başrollerinde Henry Thomas, Robert MacNaughton, Drew Barrymore, Dee Wallace ve Peter Coyote yer almıştır.

Henüz izlemedim 🙁

7. Ex Machina

Ex Machina, Alex Garland tarafından kaleme alınan ve ilk yönetmenlik yaptığı film olan 2015 yapımı İngiliz bilimkurgu psikolojik gerilim filmidir. Filmin başrollerinde Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Sonoya Mizuno ve Oscar Isaac yer almıştır.

Henüz izlemedim 🙁

6. Independence Day

Kurtuluş Günü olarak dilimize çevrilen filmin orjinal adı Independence Day. 1996 yapımı ABD bilimkurgu filmidir. ‘ID4’ kısaltmasıyla da hakkında konuşulan film uzaylıların dünyayı istilasını konu almaktadır. Roland Emmerich yapımcılığını üstlenmiş, Dean Devlin ise senaryosunu kaleme almıştır.

İzledim. İzlenebilir…

5. Artificial Intelligence

Artificial Intelligence, yönetmenliğini Steven Spielberg’in üstlendiği 2001 yılında piyasaya çıkmış bilimkurgu filmidir. Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’in oturması başrolde ise Haley Joel Osment’in yer alması filmi daha bi ön plana çıkarmıştır.

İzledim. Tavsiye ederim.

4. 12 Monkeys

12 Maymun, 1995 yapımı Terry Gilliam filmidir.. Başrollerde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe’un rol aldığı Film “Cassandra Kompleksi” temasında geleceği görmenin ödül değil ıstırap verici bir deneyim olabileceği temelinden hareketle çekilmiştir.

İzledim. Şiddetle tavsiye ederim.

3. Prometheus

Prometheus, yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ın oturduğu, senaryosunu Jon Spaihts ve Damon Lindelof’un kaleme aldığı, başrollerinde Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, İdris Elba, Logan Marshall-Green ve Charlize Theron gibi isimlerin rol aldığı 2012 yapımı bilimkurgu filmidir.

İzledim tavsiye ederim.

2. Minority Report

Azınlık Raporu, Philip K. Dick’in kısa hikâyesinden aynı isimle senaryolaştırılmış ABD yapımı bilimkurgu filmidir. Steven Spielberg tarafından yönetilen bu film, 2002 ABD yapımıdır.

İzledim. Fena değildi. İzlenebilir.

1. Interstellar

Yıldızlararası, Christopher Nolan tarafından yönetilen epik bilimkurgu türündeki 2014 yapımı ABD filmidir. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer almaktadır.

İzledim. Yani…

Gelelim listemiz hakkında genel eleştiriye. Listemizde yer alan en iyi bilim kurgu filmleri hepimizin izlemese bile adını mutlaka duyduğu filmlerden oluşmaktadır. Beğenilerimizin temelinde yatan sosyal etkileri de dikkate aldığımızda bir çok bilim kurgu filmi hakkında beğenmesek de beğenmiş gibi yaptığımız doğrudur.

Bunun sebebi şudur ki popüler kültür bir çok eseri bize kesinlikle izlenmesi gerektiği yönünde en az yüzde 40 civarı bir baskı uygulamaktadır. Çok basit bir anket yapsak desek ki bu filmlerden kaçını izlediniz, ortalama en az 6, en çok kaçını beğendiğiniz desek, ortalama 3 civarı olur.

Bu istatistiğin sebebi eserlerin kalitesiyle alakalı değildir. İlk istatistik, sosyal etki, ikinci istatistik ise kişisel zevkler ile orantılıdır. Bu filmleri en iyi bilim kurgu filmleri listesine taşıyan izleyicilere bu açıdan bakarsak bu filmlerden daha iyi filmler olduğu eleştirisini yapmış olmanız muhakkaktır.

Yani sonuç olarak film seçerken öncelikle daha çok diğer insanlar tarafından en çok izlenmiş filmlere bakarız ve bu suretle istatistiği bizde yükseltiriz. Ama bir çok popüler filmi beğenmez ve daha iyi filmler olduğu eleştirilerinde bulunuruz.

Şimdi üstteki listeyi birde bu açıdan değerlendirmenizi ve bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri yorumlarda belirtmenizi istiyoruz….

+ +
    1. Müstesna 30 Ekim 2020

    Bir YORUM bırak?