Ekşi Sözlük Yazarı Olmak

Ekşi sözlük yazarı olmak için yapılması gerekenler neler? Nasıl ekşi sözlük yazarı olunur? Ekşi sözlük üyeliği ne kadar sürede kabul olur? Ekşi sözlük yazar maaşları ne kadar? Ekşi sözlük yazarlık başvurusu nasıl yapılır?

Bu yazımızda da bu sorular için kafa açacağız … var bir hayalimiz serisinin 2. konusuna giriş yapıyoruz…

Bilindiği üzere ülkemizde oldukça meşhur olan ve iyi bir takipçi kitlesine sahip nadir internet sitelerinden biridir ekşi sözlük. Hemen hemen her internet kullanıcısın bildiği çoğu zaman aramak istedikleri konunun sonuna adını ekledikleri bir site.

google aramaya gir > ….. ekşi yaz ara. Her hangi bir konuda yapılan araştırmada genel anlamın dışında ekşi sözlük yazarlarının bilgi ve tecrübelerini de dikkate alan bir takipçi kitlesi mevcut. Hatta son seçimlerde gençlere ulaşmak adına üzerinden propaganda bile yapılmıştı dimi?

Bu kadar övgüden sonra gelelim asıl konumuza. Ekşi sözlükte yazar olmak için öncelikle standart sitelere üye olur gibi basit bir form doldurarak üyeliğinizi başlatabilirsiniz. İlk olarak çaylak statüsünde başlarsınız ve girdiğiniz entyler yazarlar tarafından değerlendirilir. Süreç içerisinde onay alırsınız ve yazar olmaya hak kazanırsınız.

Eksi Sözlük Üyelik Onayı Ne Kadar Sürer?

İşte bu sorunun cevabı oldukça muallak. Hangi kriterler baz alınarak onay veriliyor bilmiyorum ama ben 70 bin kişilik bir sıralamadan 3 ay gibi bir süre sonunda onay aldım. Önümdeki 70 bin hesap onaylandı mı yoksa aradan mı seçerek gittiler bilmiyorum. Her gün girip sıralamamı kontrol ediyordum ki bununda faydası var. Bazı günler azalıp, bazı günler yükseliyor. Ara ara onaylanmasa da başlıklara yazmakta da fayda olduğunu düşünüyorum.

Ekşi Sözlük Yazarı Olmak İyi mi? Kötü mü?

Ben daha çok okumayı seviyorum. Neden mi?

Sert gerçekçi bir dile sahip yazarlar var sözlükte. Seviyorum onları… Birde aşırı muhalifler. Onlarda olması gerekenler. Birde sadece eleştirmek için yazanlar. Çoğu zaman dayanağı olmayan ve sırf entry girmek veya popülaritesi arttırmak için aşırı uç görüşlere sahip olduğu izlenimini veren yazarlar. Olabilir, ona da saygı duyarım. Ama…

Ekşi sözlükte yazılan bir yazıdan dolayı mahkemeye verilenler olduğunu duymuş muydunuz? Ceza alanları? Memuriyetten el çektirilenleri?

Burada eleştirim şu ki bir çok insan bilinen çevresinde oldukça efendi bir duruş sergilerken, klavyenin ardında oldukça farklı bir kişiliğe bürünüyor. Bu gibi insanların psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum. Demokrasi, özgürlük gibi kavramların ardına saklanma çabasında olan ve dünyaya at gözlüğü ile bakan güruhun bence önce eleştirdiği konu hakkında ufakta olsa bir araştırma yapması lazım diye düşünüyorum. Çünkü çoğu zaman önce kara dediklerine sonra beyaz diyebiliyorlar. Biz buna muhalefet değil, cehalet diyoruz. Ekşi sözlük yazarı olmak kolayda, hakkını vermek biraz bilgi birikimi istiyor sanki?

Son olarak birde sözlük yazarlarının maaşından bahsedelim. Ben hiç duymadım maaş verildiğini, ama olabilir. Şayet site benim olsa gelişmesine katkı sağlayanları mutlaka ödüllendirirdim.

Bu yazıyı okuyunca illaki eleştirel bir bakış ile iki kelam etme hissi doğacaktır sizde de. Hemen altta yorum kutusuna saydırabilirsiniz… 🙂

+ +