Eğitici Çizgi Film İzlenecek 6 Tv Kanalı

6) Zarok TV Kanalı

2015 yılında yayın hayatına başlayan Zarok TV Türkiye’de çocuklara yönelik yayın yapan ilk Türkçe kanalıdır. Bu kanalda çizgi filmlerin yanında çocukları eğlendiren farklı programlar da bulunmaktadır. Kanalda yayınlanan çizgi filmler Zazaca ya da Kürtçe dil seçeneklerinden biri seçilerek izlenebilmektedir. Diğer çocuk kanallarında yayınlanan birçok çizgi film bu kanalda da yayınlanmaktadır. Zarok TV Canlı TV üzerinden kesintisiz ve HD kalitesiyle istenilen saat ve zamanda izlenebilir. Ayrıca TÜRKSAT 4A uydu yayınından da bu kanala ulaşılabilir.

Zarok TV kanalının genel merkezi Diyarbakır ilinde bulunmaktadır. Türkiye dışında Türkiye’ye komşu farklı ülkelere de yayın yapılmaktadır. Bunun haricinde birçok Avrupa ülkesinde de Zarok Tv içeriklerine ulaşılabilmektedir. Zarok TV resmi web sitesinden çizgi film izle ve yayın akışı kategorileri mevcuttur. Ayrıca herkesin uğrak yeri olan global video izleme kanalı Youtube üzerinden de bazı çizgi filmleri görüntülünebilmektedir.Bazı televizyon yayınları üzerinden Zarok TV kanalını izlemek bazen mümkün olmamaktadır. Ancak Canlı TV internet sitesinde bu kanala 24 saat canlı olarak ulaşılabilir hatta hiç donmadan süresiz ve ücretsiz izlenebilir.

Zarok kelimesi Kürtçede “çocuk ”anlamına gelmektedir. Çocuklar için yayınlar yapıldığından bu isim uygun görülmüştür. Burada bulunan birçok çizgi film Kürtçe isimleri ile yer almaktadır. Kendi anadillerini çocuklara daha eğlenceli yolla öğretmeyi amaçlayan Zarok TV bazı çizgi film dublajlarında da Zazaca dilini de ağırlık veriyor.

Zarok TV

Zarok TV Kanalında Çocukların En Beğendikleri Programlar

Zarok TV Kürtçe çizgi filmleri ile belli bir kesimin ilgisini çekmiştir. Bildiğimiz ve tanıdığımız birçok çizgi film bu kanalda yayınlanmaktadır. Zarok TV çizgi filmleri arasında en beğenilenler arasında Şinok(Şirinler),Sifinc Bob(Sünger Bob),Avatar, Tom û Jerry(Tom ve Jerry) gibi çizgi filmler yer almaktadır. Ayrıca kanalda yayınlanan eğitici şarkılar ve video klipler de çok beğenilmektedir.

Zarok TV kanalında çizgi filmlerin yanında eğitici çocuk programları da yer almaktadır. Çocukların el becerilerini sanata dönüştürmeyi ve evdeki malzemeleri değerlendirmeyi amaçlayan program Titik û Mitik(El Sanatları) programı da en çok izlenen programlar arasında yerini almıştır.

Sonuç olarak hakkında kısa bilgiler verdiğimiz kanallardan çocuklarınız için hangilerini tercih edeceğinize siz karar verin. Gerçi son dönemde televizyonun çağı bitti sayılır diyebiliriz ama. Yine de pandemi sürecinde evlerimize kapandığımızda gördük ki evin içinde bir yoldaş niteliğinde televizyonlarımız.

+ +