Bulaşık Makinesi Sigorta yada Kaçak Akım Rölesini Attırıyorsa

Bulaşık makinesi sigorta yada kaçak akım rölesini attırıyorsa servisi aramadan önce deneyebileceğiniz basit öneriler için aç sesi…

Çözüm olabilir kategorisinde basit öneriler sunmaya devam ediyoruz…

Öncelikle sigorta veya kaçak akım rölesi atıyorsa ortada bir sorun olduğu kesindir. Bu yüzden temkinli davranmakta her zaman fayda var. Ama sorunun tespitine yönelik yapabileceğiniz basit testler için bir kaç fikir yazacağım.

Bulaşık Makinesi Sigorta yada Kaçak Akım Rölesini Attırıyor, Neden?

İlk olarak arızanın elektrik tesisatında mı, yoksa makinede mi olduğunu tespit etmek lazım.

Tesisatta olup olmadığını test etmek için;

  • Makinenizi başka bir prizde deneyin.
  • Makinenizi taktığınız prizde başka bir cihazı deneyin.
  • Makinenizin fişini prize ters çevirip takmayı deneyin.

Bu denemelerin tamamında sonuç aynıysa yani bulaşık makinesi sigorta yada kaçak akım rölesini attırıyorsa servisi aramakta fayda var.

Unutmamak lazım ki her makinenin cüzi ölçüde elektrik kaçağı normal karşılanmakta bu yüzden 30 ma kaçak akım rölesi konulmaktadır ev içi sigorta panellerine. Bu sizin ve evde yaşayan bireylerin olası elektrik temaslarında çarpılmayı önlemek içindir.

Kaçak akım rölesi zaman içerisinde özelliğini yitirmekte ve daha küçük kaçaklara tepki verebilmekte. Eğer sorun bu ise prize makineyi ters bağladığınızda röle görevini yapabilir ve atmayabilir.

Denemekte fayda var. Bu yazıyı yazıyorum. Çünkü servis gelip makineniz sağlam ama servis ücretini ödemek zorundasınız diyebilir. Siz bu servis ücretine yeni bir kaçak akım rölesi taktırabilirsiniz.

Bir çok konuda çözüm önerileri sunmaya devam edeceğim. Şimdilik esen kalın.

+ +